Deputy Principal

Aroha Hohepa

Deputy Principal

Quenten Browne

Teachers Years 0-6

Year 1/New Entrant Rm D1 Celia Risbridger
Year 1 Rm D2 Kim Geros
Years 1/2 Rm D2A Alison Hewitt
Years 2/3 Rm F1 Amy Haswell
Years 2/3 Rm F2 Annika Fries
Year 2/3 Rm F3 Steph de Besten
Years 4 Rm I1 Sheree Gibson
Years 5/6 Rm I2 Emily Meleshenko
Years 5/6 Rm E2 Oli Ryks
Years 5/6 Rm E1 Terry Cameron
Reading Recovery Rebecca Hishon

Teachers Te Roopu Aroha Ki Te Reo

Years 6-9 Matariki Kylie Hollis
Years 3-5 Tawera Kahurangi Whitora
Year 0-2 Meremere Ariana Wakefield

Whanau Teachers & Whanau Rooms Years 7-13

Year 7/8 RM K1 Liam Coulden-Lawson
Year 7/8 RM K2 Jason Wairepo
Year 7/8 RM K3 Pete Maloney
Year 9/10 Rm M1 Te Whaiwhaia Ritchie
Year 9/10 RM M2 Joseph Rao
Year 9/10 RM M3 Ariana Millward
 Yr 12 Dean RM H8 Stevie Gardiner
 Yr 12 RM Hall Hans Geursen
 Yr 13 RM H4 Glenn Rangitonga
 Yr 12 RM H6 Jeanette McDonnell-Rata
 Yr 12 RM AV Logan Nathan
 Yr 11 RM H2 Lee Copson
 Surf Academy RM J1 Larry Fisher
 Surf Academy RM J1 Deane Hishon
 Yr 11 RM C1 David O’Loughlin
 Yr 13 RM C4 Pauline Sweetman
 Yr 11 RM H7 Naomi Tavio

Health Team

Betty Diprose Counsellor
Maree Harworth Counsellor
Rene Andre Counsellor
Kiri Crombie Social Worker in School (SWiS)
Michele Anderson Public Health Nurse
Amber McAllister School Nurse
Dr Ilias Doctor

Support Staff

Karen Clark Office Manager/Receptionist/Personal Assistant to the Principal
Sue Millward Student Management Officer / First Aid
Hinemoa Rossi Executive Officer
Kris Thorpe Gateway Administrator
Anaru Topia Attendance Officer
Marian Cox Library Manager
Wayne Morris Homestay Surfing Academy Coordinator
Jake Fyalka IT Technician/ICT Teacher Assistant
Merve Yesilkir Teacher Assistant/Lab Technician
Rose Putaranui Teacher Assistant
Donna Bartlett Teacher Assistant
Yolande Teacher Assistant
Nardia Phillips-Morgan Teacher Assistant
Shonte Phillips-Morgan Teacher Assistant
TJ Pemberton Sportfit Coordinator

Grounds and Cleaning Staff

Rob Salvation Caretaker
Lorna Eason Team Supervisor, cleaner Admin Area, Dental Clinic & L Block
Annie Calder H 7 and 8, J and I Block
TBC E, F and G Block
TBC C and D Block
Maria Manuel B Block

Recent Blog Posts

BoT Parent Election Date Extension

Due to a delay in postal deliveries the Board of Trustees has applied for an extension in the BoT Parent Elections election date, from 12 noon on Friday 21 June 2019, to 12 noon on Friday 28 June 2019.  We will confirm this application as soon as the Ministry of...